هنر

چگونه از پوست خود را بشناسیم و از آن به خوبی مراقبت کنیم؟

پوست بدن و صورت ، اگرچه ارتباط مستقیم با محیط بیرون دارد اما بافت بسیار ظریف و حساسی است که نیاز به توجه و مراقبت ویژه دارد. باید تمیز نگه داشته شود و مواد مغذی به آن رساند که این کار هم از طریق تغذیه مناسب و هم از طریق مراقبت های بهداشتی پوست صورت می گیرد. از طرفی باید پوست را در مقابل عوامل حساسیت‌زا حفظ کرد.


شاید عده زیادی ندانند که چگونه از پوست خود محافظت کنند و یا این که عده‌ای از آن مراقبت می‌کنند اما نتیجه معکوس می گیرند. بنابراین برای حفاظت و مراقبت باید ساختار آن را شناخت و سپس برای داشتن پوست سالم اقدام کرد.
اگرچه اغلب خانم‌ها، تنها به زیبایی و درخشندگی پوست خود توجه دارند اما بهتر است بدانید که پوست، کارهای متعدد و مهمی برعهده دارد. پوست گسترده ترین عضو بدن است. درحدود دو متر مربع مساحت و سه تا سه و نیم کیلوگرم وزن دارد.

 

بیشتر بخوانید: دوره آموزش آنلاین آرایشگر موی زنانه ( شنیون )

لایه های پوست

پوست از چند لایه تشکیل شده است؟

لایه داخلی
لایه ی میانی
لایه ی خارجی یا بشره : شامل سلول هایی است که مرتب در حال بازسازی هستند.
سلولهای تازه و جوان درسطح زیرین لایه خارجی ساخته شده و به تدریج سلولهای پیرو مرده را به سطح بیرونی این لایه می رانند. درواقع هر 3 تا 4 هفته، سطح پوست کاملاً با سلول های تازه تعویض می گردد. با حمام گرفتن به راحتی می توان سطح پوست را از سلول های مرده پاک کرد اما لایه ی جدید محکم و قابل ارتجاع است.
تمامی سطح بدن انسان از پوست تشکیل شده است و در واقع وسیع ترین عضو را تشکیل می‌دهد . یکی از مهمترین شاخصه های زیبایی به شمار می رود که شناخت آن و مراقبت از آن ضروری است. پوست در همه قسمت ها ضخامت یکسانی ندارد و همچنین ضخامت آن تحت تاثیر شرایط محیطی و سن است.

 

شناخت ساختار پوست و مو و هر یک از اجزاء درونی بافت آناتومی و عملکرد بافت فیزیولوژی خوانده می‌شود. پوست لایه تشکیل شده است که به ترتیب عبارتند از:
اپی درم :
سطحی ترین لایه پوست است که زیر آن ملانوسیت ها قرار دارند. این قسمت ، لایه شاخی و کراتینی پوست را دربردارد.
درم :
به پوست استحکام و خاصیت ارتجاعی می دهد. غدد عرق و غدد مو و رشته های کلاژن و الاستین در این قسمت می باشد.
هیپودرم:
این لایه، پوست را به بافت ماهیچه ای متصل می کند که در زیر آن چربی های بسیاری هستند و به پوست، طراوت می بخشد.

وظایف پوست چیست؟

سیستم دفاع مکانیکی: حفاظت از بدن در برابر آسیبهای مکانیکی، حرارت و تابش شدید نور
سیستم دفاع ایمونولوژیکی: جلوگیری از نفوذ مواد شیمیایی و ورود میکروبها و میکرو ارگانیسمها به بدن
دفع برخی از مواد مضر حاصل از فعالیتهای متابولیسمی در سیستم گوارشی و کبد
حفظ هورمون‌ها و آنزیمهای داخل بدن
انتقال پیامهای حسی از طریق اعصاب به مغز و مراکز عصبی بعنوان یک عضو لامسه خارجی
ایفای نقش مهم در سیستم ایمنی بدن به کمک سلول‌های لانگرهانس
بیانگر نژاد هر فرد
مانع از تبخیر شدن آب بدن در جهت تنظیم حرارت بدن و سدی در برابر از دست دادن دمای داخلی بدن

 

انواع پوست

 

پوست چند نوع دارد و چگونه از آن مراقبت کنیم؟

پوست را از نظر ویژگی می توان به چند دسته تقسیم بندی کرد که عبارت است از: طبیعی، خشک، چرب، ترکیبی و حساس که هریک دارای ویژگی متفاوتی است.
این که شما بدانید چه نوع پوستی دارید، برای رعایت نکات بهداشتی از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا مراقبت نادرست از پوست به مشکلات متعددی ازجمله ایجاد آکنه و جوش سرسیاه منجر می شود.
برای محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی، تغییر در آب و هوا و دما از لوسیون های ضدآفتاب و مرطوب کننده استفاده کنید. تمیز کردن و زدودن سلول های مرده و مرطوب کردن پوست به طور مرتب باعث شادابی پوست می شود. ازمحصولات بهداشتی ملایم استفاده کنید و از آرایش کردن بپرهیزید.
علاوه بر این با تشخیص دادن نوع پوست خود می توانید درخصوص تهیه محصول آرایشی و بهداشتی مناسب، تصمیم صحیحی بگیرید. ویژگی هر نوع پوست به ساختار ژنتیکی، رژیم غذایی، میزان استرس و محصولات آرایشی مورد استفاده ارتباط دارد. به مطلبی از «Readers digest» دراین خصوص توجه کنید.

چگونه از پوست خشک مراقبت کنیم؟

پوست خشک دارای منافذ کوچک و نوعی ماده چربی به نام «sebum» است که نقش محافظ و نرم کننده پوست را دارد و به علت کمبود رطوبت طبیعی، اغلب پوسته پوسته می شود. ظاهر ظریفی دارد و نسبت به تغییرات اقلیمی مانند باد، دما و رطوبت آسیب پذیر است. شکننده، شفاف و لکه دار نیز است. برای پی بردن به این که آیا پوست خشک دارید یا نه، صورت خود را با آب بشویید و سپس خشک کنید. سپس به مدت ۱۰ دقیقه دستمال کاغذی را روی پوست خود قرار دهید.
اگر دستمال کاغذی به وسیله چربی پوست تغییر رنگ نداد، نشانه خشک بودن پوست است. این افراد اغلب هنگام شست وشوی صورت با آب خالی، احساس آزردگی می کنند. بهترین مراقبت برای این پوست مرطوب کردن آن است.
اما قبل از مرطوب کردن، بااستفاده از ماده تمیز کننده (scrub) پوست مرده را از سطح پوست بزدایید. بهتر است از کرم های مرطوب کننده استفاده و روزی ۲ بار پوست خود را تمیز و مرطوب کنید.
آلودگی هوا و اشعه ماوراء بنفش، این دو از عوامل مهم خشکی و بدون آب ماندن پوست هستند. کسانی که این نوع از پوست را دارند، باید روزانه از ضد آفتاب استفاده کنند و کمتر صورت خود را با صابون‌های قوی که خاصیت قلیایی دارند، بشویند. چون این صابون‌ها میزان PH پوست را به بالاتر از 7 رسانده و پوست را خشک‌تر می کند.
سعی کنید هیچ گاه از صابون معطر استفاده نکنید. زیرا این صابون‌ها حاوی افزودنی‌های شیمیایی بیشتری هستند. بهتر است از صابون‌های گلسیرینه یا صابون‌های چرب که دارای PH خنثی هستند استفاده کنید. چون دارای مرطوب کننده هستند و پوست را هیدراته نمی‌کنند. استفاده از مرطوب کننده و صابون‌های مایع و یا شامپوهای بدن، PH پوست شما را به تعادل می‌رساند .
علاوه برتمام این‌ها، عواملی که ذکر شده، خشکی پوست ممکن است عامل داخلی داشته باشد. مثل: کمبود پروتئین که به دنبال یک رژیم غذایی سخت، اغلب موجب خشکی پوست خواهد شد، مشکلات هورمونی نظیر کم کاری غده ی تیروئید، استفاده برخی از داروها چون آلوتان که برای درمان آکنه به کار برده می شود و دربرخی از موارد نادر برخی از سرطان ها ازجمله لنفوم نیز می تواند از عوامل خشکی پوست باشد .
جالب است بدانید که اگرچه آب برای داشتن پوست سالم بسیارمهم است اما کم خوردن آب به ندرت موجب خشکی پوست می گردد مگر اینکه فرد از لحاظ پزشکی دچار مشکلی باشد .هر چیز که میزان هورمون را افزایش دهد چون استرس، قاعدگی، بارداری، قرص های ضد بارداری و برخی از داروها می‌تواند آکنه را تشدید کند .

چگونه از پوست چرب مراقبت کنیم؟

این نوع پوست بیش از حد چربی که پوست نیاز دارد، تولید می کند. بنابراین پوست ظاهر چرب دارد. به علت رسوب چربی بیش از حد منافذ روی آن بند می آید و به آکنه و جوش های سرسیاه تبدیل می شود. پوست چرب دارای ظاهری زبر با منافذ بزرگی است. صورت این نوع افراد به خصوص بینی، پیشانی و چانه برق می زند. برای تشخیص این نوع پوست پس از شست وشوی صورت با آب و خشک کردن به مدت ۱۰ دقیقه دستمال کاغذی را روی پوست خود قرار دهید.
وجود چربی زیاد روی دستمال کاغذی نشانه چرب بودن پوست است. این نوع پوست پس از شستن بلافاصله چرب می شود. پوست چرب نسبت به آکنه و جوش های سرسیاه مستعد است و باید تحت مراقبت های شدید قرار بگیرد. برای کاهش دادن رسوب چربی پوست را با محلول شست وشوی صورت که فاقد چربی است، بشویید و به طور مرتب روی آن را از پوست مرده تمیز کنید. نیازی به استفاده از کرم مرطوب کننده نیست.
اغلب اشخاصی که پوست چربی دارند با مشکل آکنه و یا جوش مواجه هستند .دیدن جوش در صورت هیچ کس خوشایند نیست. از هر بزرگسال در سن 25 تا 45 سال یک نفر مبتلا به آکنه است. اغلب افراد، آکنه را در دوره ی بلوغ تجربه می کنند زیرا در این دوره هورمون ها تقریباً در نوسان هستند. در واقع سه نفر از چهار نوجوان، مبتلا به آکنه است و این پدیده در پسران بیشتر از دختران وجود دارد. زمانی که غدد چربی بیش از حد چربی تولید کنند، چربی، باکتری و سلول های مرده، درون پوست، تجمع می‌کنند و جوش شکل می گیرد. اگر سرجوش مسدود شود، بدنه فولیکول مو، ورم کرده و سرجوش سفید می‌شود. اما اگر سرجوش بازبماند، سطح پوست تیره تر شده و جوش سرسیاه را به وجود می آورد.
که درهرصورت، خوشبختانه این اختلال پوستی به هیچ وجه خطرناک نیست گر چه اغلب آزاردهنده، گاهی دردناک و معمولاً موجب نازیبایی می شود و معمولاً در اعتماد به نفس فرد بسیار مؤثراست و گاهی در ارتباط با دیگران نیز موجب اختلال خواهد شد .
برای درمان آن تنها می توان از صابون ها یا پاک‌کننده‌های ملایم استفاده کرد و محصولاتی را انتخاب کنید که دارای فرمول ضد آکنه باشند .

چگونه از پوست معمولی مراقبت کنیم؟

پوست معمولی دارای میزان چربی مناسبی است و منافذ پوست اندازه عادی دارد. این نوع پوست نرم، شفاف با بافت صاف است. از آن جایی که پوست معمولی نه خیلی چرب و نه خیلی خشک است، نگهداری از آن آسان است و به ندرت آکنه و تغییر رنگ دراین نوع پوست دیده می شود. برای تشخیص این که آیا پوست معمولی دارید یا نه، صورت خود را با آب خالی و به طور کامل شست و شو دهید و سپس با حوله خشک کنید. یک دستمال کاغذی سفید بردارید و به مدت ۱۰ دقیقه روی پوست قرار دهید. اگر لایه یکنواخت از چربی روی دستمال دیده بشود، این به آن معناست که پوست شما معمولی است. توجه داشته باشید حتی اگر پوست معمولی دارید، احتمال بروز جو ش های سرسیاه و آکنه، باز هم وجود دارد.

چگونه از پوست معمولی مراقبت کنیم؟

این نوع پوست نه خیلی چرب و نه خیلی خشک است بلکه ترکیبی از هر ۲ نوع پوست است. در قسمت‌های خاص صورت اغلب در پیشانی، بینی و چانه، چربی را نگه می دارد. درحالی که قسمت‌های دیگری ازجمله گونه و دورچشم، خشک است. برای تشخیص دادن این نوع پوست، پس از شست و شو و خشک کردن، صورت خود را با استفاده از دستمال کاغذی به آرامی پاک کنید. وجود چربی تنها در برخی از قسمت های صورت، نشانه پوست ترکیبی است.
بیشتر افراد دارای این نوع پوست به هنگام انتخاب محصولات آرایشی، سردرگم می شوند. تمیز و مرطوب کردن پوست سبب متعادل شدن چربی در صورت می شود. قسمت های چرب را به طور منظم تمیز و قسمت خشک را نیز به طور منظم چرب کنید.

چگونه از پوست حساس مراقبت کنیم؟

این نوع پوست نسبت به چند نوع عامل از جمله آب و هوا، دما و مواد شیمیایی آسیب پذیر است. برای شناسایی این نوع پوست باید عواملی را که به پوست شما آزار می رساند، درنظر بگیرید. اگر کار زیبایی روی پوست مانند برداشتن ابرو در خانم ها ناراحتی پوستی ایجاد می کند، پس پوست حساسی دارید.

عوارض پوستی چیست؟

چگونه از پوست صورت مراقبت کنیم

پوست ، بافت حساس مهمی است و به سرعت به عوامل نامساعد واکنش نشان می‌دهد. مراقبت از پوست از اهمیت خاصی برخوردار بوده و لازم است با چند عارضه پوستی آشنا شوید. این عوارض می تواند در اثر تغییرات شرایط محیطی یا رژیم غذایی نامتعادل و یا تغییرات داخلی بدن و تغییرات هورمونی عارض شود.

تبخال :
عامل ویروسی دارد و عموماً تاول هایی هستند که بیشتر دور لب ایجاد می شوند.
کدری پوست :
اگر لایه شاخی یا کراتینی پوست از حد معمول ضخیم تر شود، در اثر عواملی مثل آلودگی هوا ، افزایش سن ، تغییرات هورمونی و مشکلات داخلی پوست ، کدر به نظر می رسد.
کمدون
دو دسته هستند: سر سیاه و سر سفید
کومدون سرسیاه یا کمدون باز :
در نقطه‌ای که سبوم به سطح پوست برسد و آلودگی محیط و هوا نیز کمک کند و یا رنگدانه ها لابلای سبوم جمع شوند، سیاه خواهند شد.
کومدون های سر سفید یا کمدون بسته :
تجمع دانه های سرسفید ایجاد می‌کند که به علت بسته شدن دهانه فولیکول ، مکان مناسبی برای رشد راحت تر باکتری ها است.
آکنه :
فولیکول مو دارای قدرت بوده که قادر به تولید است و با تقلیل شدن آن در فولیکول به سطح پوست می رسد هر گاه از سلول‌های مرده میزان مواد طرح تولید شده و محتویات شاخه اضافه شود به مرور مجرای باریک فولیکول مسدود می شود و مواد تجمع می یابد و خود غدد سباسه با تجمع مواد بزرگتر شده و برجستگی های آکنه ایجاد می شود. پاکسازی بهتر است به پزشک ارجاع داده شود.
خشک شدن و بی آب شدن پوست:
هرگاه پست نتواند رطوبت خود را نگه دارد به دلایل داخلی یا خارجی دچار خشکی می شود.
منافذ باز در پوست چرب :
پوست چرب براق، منافذ زیادی دارد که نیازمند پاکسازی مرتب بوده و در صورت تأخیر در تمیز شدن، چربی جمع شده در مجراها باعث گشاد شدن مجاری شده و منافذ پوست به حدی باز شده که با چشم دیده می‌شود.
تعرق بیش از حد ، علل مختلفی دارد از جمله عوامل ژنتیکی یا بیماری های نظیر دیابت یا تیروئید
تعرق بیش از حد:
علل مختلفی دارد از جمله عوامل ژنتیکی یا بیماری های نظیر دیابت یا تیروئید.

 

چگونه صورت خود را ماساژ دهیم؟

برای شروع ماساژ صورت، صورت خود را از هرگونه مواد آرایشی و بهداشتی پاک کنید. صورت را بعد از پاک کردن، بشویید و با حوله نرم، خشک کنید. بعد از ماساژ، از مواد آرایشی استفاده نکنید. بعد از ماساژ، از ماسک استفاده کنید.
در مقابل آینه بایستید. به چشمان خود نگاه کنید. سر انگشتان خود را به روغن آغشته کنید. سر انگشتان خود را روی خط عمودی وسط دو ابرو روی پیشانی قرار دهید. به آرامی سر انگشتان هر دو دست را به سمت بیرون پیشانی و شقیقه ها بکشید. دست ها را دو طرف شقیقه قرار دهید و به آرامی ماساژ دهید. از کنار ابرو تا گوشه داخلی چشم به صورت دورانی با انگشت دوم به صورت نیم دایره ماساژ دهید.
خط بینی و دو طرف بینی را با دو انگشت میانی و اشاره به طرف بالا بکشید.
جهت برطرف کردن خطوط ریز اطراف بینی، نقاط کنار بینی را نیشگون بگیرید
از چانه به طرف زیر گوش از گوشه دهان به سمت گوش و از کنار بینی به سمت شقیقه به طرف بالا ماساژ دهید.
نقاط زیر گوش را فشار دهید و از وسط چانه به سمت بالای دهان فشار دهید
ترتیب این نوع ماساژ:
چانه ، لب ، گونه ، بینی ، دور چشم ، پیشانی ، شقیقه

چگونه صورت خود را فریز کنیم؟

دستمال تنظیف را در یخچال قرار دهید تا یخ بزند و سپس روی صورت بگذارید
مقداری یخ داخل کیسه فریزر بریزید و روی صورت، به طور دَوَرانی ماساژ دهید
ماسک مخصوص فریز را 5 دقیقه در فریزر قرار دهید و سپس بر روی صورت قرار دهید.
ماسک را به صورت یکنواخت و سریع، توسط قلم مو، بر روی گردن، چانه، گونه ها، بینی و پیشانی بزنید.

چگونه صورت خود را ویتامینه کنیم؟

برای ویتامینه کردن صورت خود باید از کرم های ویتامینه ای استفاده کنید که شامل لانولین و اونواع ویتامین ها باشد.
استفاده از کرم ویتامینه چه مزایایی دارد؟
کمک رسانی به سلول های پوست
شادابی و جوان ماندن پوست
برطرف شدن علائم پیری
بهبود بافت پوست
کم شدن سیاهی دور چشم
جلوگیری از بروز چین و چروک، پیری زودرس و فرسودگی سلول های پوست

شیرپاک‌کن
شیر پاک کن ، به علت چرب بودن ، همه مواد آرایشی و آلودگی های روی پوست را به خود جذب می کند.
ابتدا شیرپاک‌کن را کف دست خود بریزید، صورت خود را بصورت دورانی ماساژ دهید تا پوست، کامل پاک شود. مواد را با پنبه پاک کنید و در مرحله آخر ، صورت را با آب ولرم بشویید.

تونیک
مزایای استفاده از تونیک :
تازه کردن پوست ، از بین بردن باقیمانده های چربی از روی پوست ، جلوگیری از باز شدن بیش از حد منافذ پوست ، به تعویق انداختن پیری
مواد تشکیل دهنده تونیک :
عصاره گیاهان علفی ، عصاره گل ها ، سرکه ، گلاب ، آب شکوفه پرتقال ، عصاره نارون کوهی ، گلیسیرین
نحوه استفاده از تونیک :
ابتدا صورت را مرطوب کنید. با یک تکه تنظیف یا پنبه آرایشی، تونیک را به آرامی روی صورت بمالید. اگر پوست شما به نظر، پژمرده می آید، باید بیشتر تکرار کنید و با حرکات تند و سریع ضربه ای، پوست را ماساژ دهید. کمی پوست را مرطوب کنید. صورت را بشویید و خشک کنید

کف پاک کننده
صورت را مرطوب کنید. مقداری کف پاک کننده را روی پوست قرار دهید. پوست را ماساژ دهید. صورت را با آب ولرم بشویید.

لایه بردار
کاربرد لایه بردار :
حذف لایه های شاخی پوست
حذف سلول های مرده پوست
حذف باکتری های مضر
کاهش قطر منافذ پوست
کمک به زیبایی و افزایش سلامت
روش استفاده از لایه بردار :
صورت را مرطوب کنید. مقداری لایه بردار را روی پوست قرار دهید. پوست را ماساژ دهید. صورت را با آب ولرم بشویید و صورت را به آرامی خشک کنید.

ژل پا ک کننده
حاوی ماده ای به نام آمفوتر
حاوی مواد شوینده بسیار ملایم
حذف کامل آلودگی ها و باقیمانده مواد آرایشی از روی پوست
مناسب جهت پوست های حساس
حاوی مواد نرم کننده و مرطوب کننده

صابون
از صابون های ملایم استفاده کنید
پوست را ماساژ ندهید
هنگام آبکشی، از آب ولرم استفاده کنید
از حوله بسیار نرم استفاده کنید و آن را روی پوست، نکشید.

نمایش بیشتر

fahimeh

مدیر سایت : فهیمه جوادیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن