آموزش

فرهنگ ازدواج در بستر ارزش های اسلامی

 

ازدواج ، یک نیاز فطری

نظام خلقت الهی بر زوجیت همه پدیده ها و ازدواج به هنگامِ همه پسرها و دخترها استوار است. به همین دلیل است که همه مخلوقات الهی به صورت زوج آفریده می شوند.

با تأملی در گستره هستی به نیکی و زیبایی در می یابیم که جز ذات اقدس خداوندی که احد است و صمد ، لم یلد یولد است و لم یولد ، و همتا و کفوی برای او متصور نیست، خالق هستی بخش ، همه پدیده های هستی را بر پایه زوجیت آفریده است.

« سبحان الذی خلق الازواج کلها مما تنبت الارض و من انفسهم و مما لاتعلمون » « منزه است خدایی که همه پدیده های هستی را جفت آفریده است ، چه از نباتات و حیوانات و چه از نفوس بشر و سایر مخلوقات که شما از آن آگاه نیستید ». سوره یس آیه 36

سنگ را که می شکافیم، همه ذرات و اتم هایش به نسبت مساوی، مثبت و منفی است. همه گیاهان و حیوانات را که می نگریم، به یک نسبت مطلوب و برابر ، نر و ماده هستند.

اگر به هرچه در زمین ، آسمان و دریاست، به دیده بصیرت بنگریم، اصل زوجیت را در جای جای زمین ، در دل کوه ها ، اعماق دریاها و اقیانوس ها ، در قلمروی ستاره ها و پهنه آسمان ها بانهایت خضوع ، می پذیریم.

اصل زوجیت در هستی ، پرشکوه ترین نشانه توحید ، حکمت ، آیت بقا و کمال خلقت ، مایه تفکر و اندیشه بشر است.

 

بیشتر بخوانید : دین و مذهب چیست و چرا باید ادیان مختلف را بشناسیم؟

خالق صورتگر ، خلقت انسان ، این اشرف مخلوقات را در هیأتی از مؤنث و مذکر ، دختر و پسر ، زن و مرد ، در حیات قبل از تولد و هنگام تشکیل نطفه و فرآیند شگفت انگیز اسپرم و تخمک در رحم مادر ، تصویر و مقدر می فرماید .

« هو الذی یصورکم فی الارحام کیف یشاء لا اله الا هو العزیز الحکیم » « اوست خدایی که شکل شما را در رحم مادران ، هرگونه که اراده کند ( مونث یا مذکر ) ، تصویر می کند » سوره آل عمران آیه 6

خداوند حکیم ، پدیده های هستی را به گونه ای نظم بخشیده که ادامه حیات نباتات ( گیاهان ) ، حیوانات و انسان ها از طریق بارداری ماده ها ، آن هم به اندازه معین و جنسیت متوازن و مشخص ، میسور و مقدور باشد.

« الله یعلم ما تحمل کل اثی و ما تغیض الارحام و ماتزداد و کل شیء عنده بقدار » « تنها خدا می داند بار حمل آبستنان چیست و در رحم ها چه می گذرد و مقدار و میزان هر چیز در علم ازلی خداوند ، معین است ». سوره رعد آیه 8

آنگاه که خداوند ، تقدیر نماید از روی لطف و رحمت ، فرزندی به والدین هبه ( هدیه ) کند، به صلاح خویش و از روی حکمت به برخی دختر عنایت می کند ، به جمعی پسر و به گروهی نیز هم دختر و هم پسر . عده قلیلی از همسران نیز از فرزند بی نصیب مانده ، مسئولیتی از این بابت ( تربیت فرزند ) متوجه آنان نخواهد بود.

خداوند منان در مورد ازدواج در سوره شورا می فرماید: « لله ملک السماوات و الارض یخلق مایشاء یهب لمن یشاء الذکور . او یزوجهم ذکراناً و اناثاً و یجعل من یشاء عقیماً انه علیم قدیر » « مالک همه هستی ، زمین و آسمان ها خداست . هرچه بخواهد ، می آفرند و به هر که خواهد ، فرزند دختر و به هرکه خواهد ، فرزند پسر هدیه می کند و هرکه را خواهد، نازا گرداند که او دانا و تواناست. » سوره شورا آیه 49 و 50

هدف از ازدواج ، رسیدن به آرامش روان ، راحت جان و آسایش فکر و خیال است. « هو الذی خلقکم من نفس واحده و جعل منها زوجها لیسکن الیها » « او خدایی است که همه شما را از یک فرد آفرید همسرش را نیز از جنس او قرار داد تا در کنارش آرام گیرد. »

 

نویسنده : دکتر غلامعلی افروز

مقاله چاپ شده در نشریه پیوند

 

نمایش بیشتر

fahimeh

مدیر سایت : فهیمه جوادیان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن