آموزش

دوره آموزش تاتو ( رشته آرایشگر دائم صورت ) چیست؟

رشته آرایشگر دائم صورت ، یکی از رشته های مربوط به آرایشگری است که به ایجاد خط لب ، رژ لب ، خط چشم و بن مژه بر روری صورت مشتری به وسیله رنگ و سوزن می پردازد. 

User Rating: 0.35 ( 1 votes)

رشته آرایشگر دائم صورت ، یکی از رشته های مربوط به آرایشگری است که به ایجاد خط لب ، رژ لب ، خط چشم و بن مژه بر روری صورت مشتری به وسیله رنگ و سوزن می پردازد.

آرایش دائمی (PMU) یا میکروپیگمنتیشن یک روش انقلابی برای رسوب رنگدانه های معدنی هیپوآلرژنیک به لایه پوست است. با یک سوزن و رنگدانه بسیار نازک ، شکل ابرو ، چشم یا لب تقویت میشود.

این روش به عنوان آرایش دائمی یا خال کوبی ( تاتو ) آرایشی نیز شناخته می شود. رنگدانه های مورد استفاده برای آرایش دائمی ، به عمق کمتری از لایه پوست وارد می شوند و ترکیب متفاوتی نسبت به جوهر های تاتو دارند.

بیشتر بخوانید: چگونه دیپلم آرایشگری سازمان فنی و حرفه ای بگیریم؟

آشنایی با رشته آرایشگر دائم صورت

دوره آموزشی آموزش تاتو ( آرایش دائم) / آرایشگر دایمی صورت زنانه ، یکی از سخت ترین دوره های فنی حرفه ای می باشد .البته نه فقط برای آموزش، بلکه برای گرفتن مجوزهای مرتبط برای گرفتن مدرک فنی حرفه ای. از آن جایی که در آموزش و انجام تاتو احتمال انتقال بیماری به فرد خیلی زیاد است به همین نسبت نیز سخت گیری برای آموزش و ارایه مدرک آن نیز سخت است . اصطلاح تاتو به ورود مواد رنگی با دستگاه مخصوص در زیر لایه سطحی پوست گفته می شود. هنرجوی تاتو یا اصطلاحا آرایشگر دائم صورت زنان ، می بایست به علاوه بر آشنایی با ضوابط ایمنی ایمنی و بهداشتی می بایست آماده سازی پوست، با طراحی متناسب چهره نیز ، آشنایی داشته باشد تا بتواند مواردی از قبیل : آرایش دائم ابرو و هاشور ، آرایش دائم لب و سایه لب، آرایش دائم چشم، ترمیم را به مشتری ارایه دهد . بنابراین نیاز هست قبل از آموزش تاتو با رشته های پیرایشگر صورت و ابروی زنانه و متعادل سازی چهره زنانه آشنایی پیدا کند. در آموزش تاتو داشتن کارت بهداشت از وزارت بهداشت ضروری است. حین آموزش، هنر جو، آموزش های مربوط به استرلیزاسیون و گندزدایی ، آناتومی پوست و مو را نیز می گذارند. دستگاه های میکروپیگمنتیشن نیز از ماشینهای تاتو ، ساده شده تر هستند و تکنیک های مورد استفاده نیز متفاوت است.

آشنایی با رشته آرایشگر دائم صورت

بیشتر بخوانید: آشنایی با انتخاب رشته های هنرستان فنی و حرفه ای و مزایای آن

همه نوع پوست ، از نظر میکروپیگمنتیشن امکان پذیر هستند. میکروپیگمنتیشن با دستگاه دیجیتالی و 20 سازند سوزنی بسته به نوع طرح، انجام می شود. رنگدانه به طور موثری در پوست نفوذ می کند و این باعث می شود رنگدانه، ماندگارتر شود. سازندهای مخصوص سوزن می توانند موهای واضح و طبیعی را برای نتیجه شگفت انگیز ، ایجاد کنند.

چگونه آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای تاسیس کنیم + دانلود pdf

خط چشم دائمی می تواند باعث تقویت مژگان طبیعی شود یا حتی یک سایه چشم دودی ایجاد کند. لب طبیعی می تواند با یک پایه اصلی لب تعریف شود ، در حالی که رنگدانه کامل ، به لب جلوه ای سه بعدی می بخشد. روشهای پوست زدایی نیز میتواند بسیار مناسب انجام شود: آلوپسی ، استتار اسکار ، بازسازی پستان ، استتار شکاف لب ، رنگدانه های پوست سر

بیشتر بخوانید: آشنایی با انتخاب رشته دانشگاه فنی و حرفه ای

آشنایی با رشته آرایشگر دائم صورت

 • گروه شغلی: مراقبت و زیبایی
 • اصطلاح انگلیسی استاندارد: Micropigmentation – میکروپیگمنتیشن
 • تعریف دقیق استاندارد: ورود مواد رنگی با دستگاه مخصوص در زیر لایه سطحی پوست که برابر با استانداردهای بین المللی می باشد.

بیشتر بخوانید : آموزش آرایشگری

رشته های مرتبط:

رشته پیرایشگر صورت و ابرو و رشته متعادل ساز چهره زنانه ( گریم ) ، رشته های مرتبط با رشته آرایشگر دائم صورت زنانه هستند که تخصص هایشان به هم نزدیک است و بهم مرتبط هستند.

پیرایشگر صورت و ابرو : 

دوره آموزشی پیرایشگر صورت و ابروی زنانه به آموزش بند انداختن ، آموزش اصلاح صورت و ابرو با شمع ، اصلاح ابرو با طراحی های مختلف ، ماساژ صورت و ویتامینه کردن صورت می پردازد.

متعادل‌ساز چهره زنانه :

رشته متعادل ساز چهره زنانه ، به آموزش گریم عروس و انواع روش های روتوش چهره جهت گونه سازی و متعادل سازی بینی می پردازد .

جایگاه استاندارد شغلی از جهت آسیب شناسی و سختی کار: این شغل در دسته مشاغل سخت و زیان آور قرار می گیرد.

آشنایی با رشته آرایشگر دائم صورت

فصل بندی کتاب دوره آرایشگر دائم صورت زنانه

 • انجام ضوابط ایمنی
 • بهداشت فردی
 • آلودگی زدایی محیط کار و ابزار
 • مشاوره با مشتری جهت انجام کار و پذیرش
 • آماده سازی پوست قبل از آرایش دائم
 • طراحی متناسب با چهره
 • آرایش دائم ابرو و هاشور
 • آرایش دائم لب و سایه لب
 • آرایش دائم چشم
 • ترمیم نهایی
 • تئوری شناخت پوست و لایه های پوستی
  ترکیب بندی و شناخت رنگ‌ ها
  شناخت لوازم انواع دستگاه، انواع سوزن و کاربرد آنها
  قرینه سازی ابرو، دکاپاژ، کادر ابرو‌، شیدینگ ابرو ، سایه ابرو
  خط چشم، بن مژه، خط لب، رژ لب
  ریمور ها
  تمرینات هنرجو روی پوست و‌مدل با نظارت مربی

آشنایی با رشته آرایشگر دائم صورت

در این دوره هنرجو زیر نظر مربی موارد زیر را آموزش می بیند:

آشنایی با تئوری نور و رنگ انعکاس آن ها و کنتراست ها، انواع چهره ها، دایره رنگ و شناخت رنگ های سرد و گرم، نحوه کاربرد سوزن در عمق لایه های پوست، نحوه کاربرد سوزن در عضلات صورت، نحوه استفاده از بی حس کننده ها و آشنایی با عوارض آن، استفاده درست از ابزار و مواد مصرفی مناسب، چگونگی استفاده از پمادهای مخصوص بعد از آرایش دائمی دوره آموزشی میکروبلیدینگ و فیبروز ابرو و میکروپیگمنتیشن آشنایی با خطوط مختلف ابرو روی پوست طبیعی و مصنوعی، خطوط مختلف هاشور ابرو، مواد مصرفی و ابزار کار مناسب ، چگونگی هاشور زدن با دستگاه روی پوست مصنوعی، نحوه سایه زدن با دستگاه روی پوست طبیعی و مصنوعی، نحوه هاشور زدن با دستگاه روی پوست طبیعی، چگونگی هاشور زدن با دستگاه دوره آموزشی تاتو لب آشنایی با خطوط مختلف انواع لب، خطوط مختلف هاشور لب، زدن سایه و روشن های مختلف لب، مواد مصرفی مناسب و ابزار کار ، انتخاب مناسب مواد مصرفی و کاربرد صحیح ابزار کار، ایجاد طراحی مناسب لب، ترسیم خط لب مناسب، سایه زدن صحیح لب، کشیدن خط لب با دستگاه روی پوست مصنوعی دوره آموزشی تاتو چشم آشنایی با فرم های مختلف چشم، بن مژه های مختلف، مواد مصرفی مناسب و ابزار کار، ترسیم اولیه بن مژه متناسب با فرم چشم، ترسیم مناسب بن مژه با دستگاه، توجه به حساسیت چشم، کشیدن بن مژه با دستگاه بر روی پوست مصنوعی، استفاده صحیح از بی حس کننده در خصوص بن مژه، کشیدن بن مژه مناسب با دستگاه روی مدل طبیعی .

بیشتر بخوانید: آشنایی با دوره آموزشی پيرايشگر صورت و ابروی زنانه

آشنایی با رشته آرایشگر دائم صورت

ابزار و وسایل مورد نیاز رشته آرایش دائم صورت

دستگاه میکروپیگمنتیشن، رنگ تمرینی، کارتریج، موچین، قلم موبرای خط چشم مویی، کاسه رنگ ابرو ،برس رنگ ابرو، قلم بلید، پوست مصنوعی(فیبروز)، گوش پاک کن، کیت تاتو بدن شامل: دو ماشین تاتو برای خط کشیدن و سایه زدن، ۱۰ رنگ از برترین جوهر تاتو، پدال پایی، استرلیزه کننده سوزن تاتو، کرم بی حس کننده، سوزن های متفاوت در ۱۰ سایز مختلف شامل: ۳RL, 5RL, 7RL, 9RL, 3RS, 5Rs, 7Rs, 9Rs, 5M1, 7M1، کاپ جوهر تاتو، شابلون ، کاغذ پوست .

آشنایی با رشته آرایشگر دائم صورت

پاک کردن تاتو (آرایش دايم) به چه روش هایی امکان پذیر است؟ آیا در دوره آموزشی پاک کردن تاتو هم آموزش داده می شود؟
در مجموع برای پاک کردن تاتو(آرایش دایم) سه روش وجود دارد. ریمورهای گچی ، اسیدی، لیزر ریمورهای اسیدی همونطور که از اسمشون پیداست، پایه اسیدی دارند ، که احتمال خورندگی پوست را به دنبال خواهد داشت بنابراین باید پیش یک متخصص فوق حرفه ای انجام شود تا به پوست شما آسیبی وارد نشود. ریمورهای گچی که بیشتر با مارک دکتر ریبی و رجووی آمریکا ، ریمور دکتر ریبی در دو مرحله انجام می شود و رجووی امریکا در یک مرحله انجام می شود. هزینه های ریمو به علت بالا بودن قیمت مواد آن ها ، بالاست. یک لیزر دستی هم وجود دارد که در صورتی که تاتو کوچک باشد به راحتی پاک می شود، اما دو ماه قرمزی آن باقی می ماند.در آرایشگاه ها اصولا با روش دکتر ریبی اقدام به ریمو کردن تاتو می کنند. از آن جایی که قیمت ریمور رجووی آمریکا بخ نسبت خیلی بالاتر است بنابراین به درخواست مشتری انجام می شود. یک راه دیگه برای پاک کردن تاتو (آرایش دايم)استفاده از لیزر است که در مواردی که تاتو (آرایش دايم) شما به رنگ مشکی باشد صد در صد جواب میدهد . آخرین روش هم استفاده از مواد اسیدی است که به دلیل تاثیر بد روی پوست و احتمال ایجاد گوشت اضافه روی پوست شما اصلا پیشنهاد نمی شود. بله روش پاک کردن تاتو یا اصطلاحا ریمو آن به شما آموزش داده می شود.

آشنایی با رشته آرایشگر دائم صورت

به عنوان هنرجو، برای انجام تاتو (آرایش دايم) ابرو چه مواردی رو در نظر بگیریم تا تاتو مشتری طبیعی به نظر برسد؟
فقط جاهای خالی رو با تاتو (آرایش دايم) پر کنید، موهای ابرو نزدیک به تاتو (آرایش دايم) رو کوتاه نکنید، رنگ تاتو (آرایش دايم) را نزدیک به رنگ ابروهای خود انتخاب کنید.
آیا با مدرک تاتوی بدن یا آرایش دائم می توان اقدام به تاسیس سالن کرد؟
خیر، برای تاسیس سالن باید یک دوره آرایش و پیرایش را بگذرانید و یا دوره های هفت مهارت جداگانه را بگذرانید.

تفاوت تکنیک تاتوی سنتی و میکروپیگمنتشن

هرچند روش میکروپیگمنتیشن و تاتو هر دو کار یکسانی را انجام می دهند. اما این دو تکنیک در روش کار تفاوت دارند ازجمله:

 • دستگاه تکنیک میکروپیگمنتیشن با تاتو تفاوت دارد. در دستگاه مورد استفاده میکروپیگمنتیشن، قطعات ثابت دستگاه، با قطعات قابل تعویض و یک بار مصرف دستگاه ارتباطی ندارند. به علت قطع ارتباط بین اجزا ثابت و قابل تعویض، همچنین در این دستگاه جریان برگشتی به عقب وجود ندارد؛ و انتقال بیماری در این دستگاه نیست.
 • در روش تاتو از سوزن های یکبار مصرف استفاده می شود در تکنیک میکروپیگمنتیشن از کارتریج یک بار مصرف استفاده می شود. سیستم بسته ی کارتریچ از انتقال بیماری ها جلوگیری می کند. سوزن های کارتریچ تیز هستند و به بافت پوست آسیب کمتری می رسانند.
 • میکروپیگمنتیشن نسبت به تاتو و روش های دیگر درد، التهاب و خونریزی کمتری دارد.
 • رنگ های استفاده شده در میکروپیگمنتیشن بسیار طبیعی تر از روش تاتو است.

 

آشنایی با رشته آرایشگر دائم صورت

کاربردهای تکنیک میکروپیگمنتیشن

امروزه از تکنیک های آرایش دائم در زمینه پزشکی و زیبایی، استفاده های زیادی می شود. لازم به ذکر است با وجود استاندارد و بهداشتی بودن دستگاه ، اگر پیگمنتر از رنگ های استاندار و بهداشتی استفاده نکند، آسیب های غیر قابل جبرانی به بدن وارد می شود.

میکروپیگمنتیشن ابرو

با این روش ، هاشور کامل ابرو و اصلاح کم پشتی ابرو به صورت ظریف و طبیعی انجام می شود. با همین روش نیز می توان اصلاح رنگ، شکل، عدم تقارن، افتادگی ابرو نیز می توان . با استفاده از روش های آرایش دائم ابرو،  همیشه میتوان آرایش مرتب و چهره ایی آراسته داشت.

 

میکروپیگمنتیشن چشم

امروزه داشتن چهره ی مرتب و همیشه آراسته، یکی از خواسته های خانم های شاغل و … است. خط چشم، بن مژه، اصلاح افتادگی چشم و با صاف کردن ناحیه کانتوس داخلی و ناحیه کانتوس خارجی افتادگی پلک نیز اصلاح می شود.

 

میکروپیگمنتیشن لب

با استفاده از تتوی خط لب، رژ لب، اصلاح نامتقارن بودن لب، رفع نواقص مادر زادی و اصلاح جای بخیه از کارهایی است که می توانید با این روش انجام دهید. با حجیم کردن لب با همین روش، می توانید چروک های دور لب را نیز پوشش دهید.

 

میکروپیگمنتیشن اسکالپ سر

اسکالپ کف سر یکی دیگر از کاربردهای تکنیک میکروپیگمنتیشن است. اسکالپ کف سر برای رفع طاسی و کم پشتی مو استفاده می شود. در این روش جاهای خالی کف سر آقایان به صورت نقطه ای و جاهایی که موی کم پشت دارد، به صورت هاشور با پیگمنت پر می شود. برای اصلاح کم پشتی خانم ها از تکنیک شبیه سازی مو به وسیله همین روش نیز استفاده می شود.

 

” برای انجام تکنیک میکروپیگمنتشن به سالن هائی بروید که دارای مجوز هستند و دستگاه های پیشرفته ای دارند و دوره های لازم را طی کرده اند. گواهی سلامت و بهداشت محیط و شخص پیگمنتر و تخصص و تجربه اش از اهمیت زیادی دارد.”

آشنایی با رشته آرایشگر دائم صورت

کارهای ضروری قبل از میکروپیگمنتیشن

قبل از انجام  تتو ، از سلامت تجهیزات کار  و تخصص پیگمنتر مطمئن شوید. یک پیگمنتر حرفه ای می بایست دوره ی آموزشی این کار را دیده باشد و جواز این کار را داشته باشد.

 • پرهیز از مصرف مشتقات کافئین
 • قرار نگرفتن مقابل اشعه UV
 • پرهیز از پاکسازی پوست
 • مصرف نکردن داروهای محرک پوست
 • مصرف نکردن داروهای کافئین دار و آرام بخش و ویتامین ها قبل انجام تتو
 • مصرف داروهای مناسب تجویز پزشک
 • پرهیز از انجام میکروپیگمنتیشن در دوران قاعدگی
 • پرهیز از مصرف مشروبات الکلی در روز انجام تتو
 • پرهیز از برنزه کردن پوست تا چند ماه قبل از انجام تتو
 • پرهیز از انجام کارهای سنگین و ورزش های حرفه ای

 

آشنایی با رشته آرایشگر دائم صورت

مراقبت های بعد از میکروپیگمنتیشن

تخصص پیگمنتر و استفاده از دستگاه استاندارد در ماندگاری آرایش دائمی یتان بسیار مهم است.مراقبت های قبل و بعد از روش میکروپیگمنتیشن، تخصص پیگمنتر و استفاده از دستگاه استاندارد در ماندگاری آرایش دائمی یتان بسیار مهم است.

 • استفاده از پماد موضعی ویتامین A و بتامتازون
 • نرفتن به استخر، سونا و جکوزی تا بهبود کامل
 • قرار نگرفتن زیر نور مستقیم آفتاب
 • آرایش نکردن تا بهبود کامل
 • پرهیز از خاراندن و کندن پوسته ها
 • تا 4 روز محل مورد نظر را نشویید

توصیه های پزشکی در مورد تکنیک میگروپیگمنتشن

توجه داشته باشید طبق توصیه پزشکان دستگاه‌ ها، رنگ‌ها و دیگر موارد مورد استفاده باید بر اساس استانداردهای پزشکی تهیه شده باشند، در غیر این صورت استفاده از وسایل غیراستاندارد پزشکی می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری برایتان داشته باشد. پیگمنتر باید دوره‌های آموزشی میکروپیگمنتیشن، تکنیک ‌های انجام کار، اصول زیبایی شناختی و طراحی چهره را داشته باشد.

” پوست یکی از حساس ترین عضو بدن است که در زیبایی تأثیر زیادی دارد. استفاده از روش میکروپیگمنتش با درد و خونریزی همراه است اما نسبت به سایر روش های زیبایی عوارض کمتری دارد. ”

نمایش بیشتر

fahimeh

مدیر سایت : فهیمه جوادیان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن