آموزش

آشنایی با انتخاب رشته های هنرستان فنی و حرفه ای و مزایای آن

چگونه برای دبیرستان انتخاب رشته کنیم؟ 

انتخاب رشته تحصیلی هر فردی به طور مستقیم تعیین کننده کیفیت زندگی و کار او در آینده می باشد و انتخاب رشته اصولی و مناسب در دوران دبیرستان یکی از حساس ترین مراحل زندگی هر دانش آموزی می باشد که باید به آن توجه کافی داشت تا رشته ای را انتخاب کرد که به تحصیل در آن علاقمند بود و از لحاظ بازار کار نیز تضمین کننده شغل دانش آموز در آینده باشد. رشته های هنرستان فنی حرفه ای ، تنوع زیاد و بازار کار زودبازدهی دارد که در ادامه به آن پرداخته شده است.

تاسیس آموزشگاه آزاد فنی حرفه ای

چگونه در سال نهم انتخاب رشته کنیم؟ 

دانش آموزان پایه نهم برای ورود به پایه دهم و انتخاب رشته دبیرستان باید رشته تحصیلی خود را از بین 6 رشته اصلی ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، فنی حرفه ای ، کار و دانش و الهیات و معارف اسلامی  انتخاب نمایند. موضوعی که در زمان انتخاب رشته مهم می باشد علاقه دانش آموز است ، در واقع رشته ای را انتخاب کند که واقعا به تحصیل در آن رشته علاقه داشته و صرفا به دلیل تحمیل نظر دیگران دست به انتخاب رشته نزند. جهت آشنایی با رشته های تحصیلی هنرستان فنی و حرفه ای با آکادمی نیلا همراه باشید.

رشته ی فنی حرفه ای از رشته هایی است که اغلب دانش آموزان نگاه خوبی به این رشته ندارند و تصور می کنند این رشته فقط برای دانش آموزانی است که از لحاظ درسی ضعیف تر هستند در حالی که همه ی این تصورات به دلیل نداشتن اطلاعات کافی درباره این رشته می باشد که ما در این مطلب سعی کرده ایم توضیحاتی درباره رشته های فنی حرفه ای ارائه دهیم که پیشنهاد می کنیم حتما با دقت و تا انتها مطالعه شود.

معرفی رشته های تحصیلی فنی و حرفه ای

مزایای تحصیل در رشته های فنی حرفه ای و کاردانش

تحصیل در رشته های فنی حرفه ای مزایای زیادی دارد. به طور کلی دانشگاه های فنی حرفه ای که زیر نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری فعالیت می کنند بهترین گزینه ممکن برای دارندگان مدرک دیپلم رشته فنی حرفه ای می باشند. به جز دانشگاه های فنی حرفه ای ، دانشگاه های علمی کاربردی ، آزاد و غیر انتفاعی نیز از رشته های فنی حرفه ای ارائه می دهند.

بیشتر بخوانید: دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه فنی و حرفه ای

از مزایای دیگر، می توان به راحت تر وارد بازار کار شدن فارغ التحصیلان این رشته اشاره کرد از آنجایی که اساس رشته های فنی حرفه ای کار های عملی و کارگاهی می باشد بنابراین فارغ التحصیلان این رشته زودتر مهارت خود را در شغل انتخابی به ظهور می رسانند و به دلیل نیاز اساسی کشور به نیروی انسانی متخصص و فنی در همه ی زمینه ها ، دانش آموزان این رشته بعد از فارغ التحصیلی با بازار کار مناسبی روبرو می شوند.

 

دانلود کتاب رشته های هنرستان فنی و حرفه ای

 

چگونه برای هنرستان فنی و حرفه ای انتخاب رشته کنیم؟ 

ميانگين نمره و معدل برای انتخاب رشته هنرستان فنی و حرفه چقدر است؟

1 . اگر کسی می خواهد وارد رشته های فنی و حرفه ای شود باید مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور هر یک از درس های ریاضی و علوم تجربی و حرفه و فن در سه پایه دوره راهنمایی بدون ضریب کمتر از 30 نباشد .

2 . نمره درس ریاضی (1) اول متوسطه بدون تبصره و حداقل 10 باشد .

3 . مجموع نمرات درس های مرتبط با رشته در دوره راهنمایی و پایه اول متوسطه ( بدون احتساب نمره درس کارگاه خود اتکایی ) باید حد اقل 120 و معدل آن ها کمتر از 12 نباشد.

معرفی رشته های تحصیلی فنی و حرفه ای

رشته های هنرستان فنی و حرفه ای

رشته فنی حرفه ای شامل 4 زیر شاخه و بیش از 40 زیر رشته می باشد.

هنرستان های فنی حرفه ای از مدارس معتبر زیر نظر وزارت آموزش و پرورش می باشند و رشته های بسیار متنوعی را در شاخه فنی حرفه ای ارائه می دهند. هنرستان  فنی حرفه ای سعی دارد به تربیت نیروی متخصص و فنی در رشته های تحصیلی مختلف بپردازد ، در هنرستان های فنی حرفه ای بیشتر دروس به صورت عملی و در کارگاه ها اجرا می شوند و تعداد کمتری از دروس به صورت نظری می باشند.

همچنین این مدارس به دلیل نیاز به کارگاه آموزشی برای ارائه دروس ، محیط آموزشی متفاوت تری نسبت به مدارس معمولی دارند. رشته فنی حرفه ای شامل 4 زیر گروه هنر ، مدیریت و خدمات، صنعت و کشاورزی می باشد که هر کدام از این زیر گروه ها چندین زیر شاخه دارند.

معرفی رشته های تحصیلی فنی و حرفه ای

رشته های هنرستان دخترانه

رشته دبیرستان دخترانه ، رشته کودکیاری است که در آن اصول تربیتی خانواده و روش های صحیح و اصولی پرورش کودکان مطرح می شود. دانش آموزان رشته کودک یاری فنی و فارغ التحصیلان رشته کودکیاری می توانند در حین آموزش و پس از آن، به عنوان مربی مهد کودک در مهدکودک ها مشغول به کار شوند. امکان تحصیل در رشته کودکیاری در دانشگاه فنی و دانشکده فنی دخترانه نیز وجود دارد.

رشته کودکیاری فنی و حرفه ای فقط در هنرستان های دخترانه فنی و حرفه ای ارائه می شود. بنابراین می توان گفت که بهترین رشته برای خانم ها با طبع و روحیه لطیف، کودکیاری است. برای افرادی که کار در منزل و دورکاری را ترجیح میدهند، رشته فنی و حرفه ای حسابداری و رشته فنی و حرفه ای کامپیوتر نیز از گزینه های عالی برای انتخاب رشته هنرستان فنی دخترانه و همچنین انتخاب رشته هنرستان فنی و حرفه ای پسرانه است.

معرفی رشته های تحصیلی فنی و حرفه ای

پردرآمدترین رشته فنی و حرفه ای 

پردرآمدترین رشته هنرستان فنی و حرفه ای، رشته کامپیوتر است. امروزه با حرکت کسب و کار ها و مشاغل خانگی به سمت کسب و کار اینترنتی ، انجام خدمات طراحی سایت و سئو و خدمات گرافیکی و انیمیشن و حتی طراحی حرفه ای لوگو برای مشاغل و شرکت ها ، درآمد عالی برای دانشجویان و دانش‌آموزان رشته کامپیوتر به همراه دارد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با دوره آموزشی پيرايشگر صورت و ابروی زنانه

بجز خدمات طراحی سایت و سئو ، فروش سایت و مشاوره کسب و کار اینترنتی هم درآمد خوبی برای فارغ‌التحصیلان رشته کامپیوتر دارد.

از سوی دیگر، تنها رشته ای است که سرمایه اش فقط یک لبتاب و اینترنت است و شما حتی نیاز ندارید که یک مغازه اجاره کنید. همان فضای اتاق شخصی تان کافیست.

معرفی رشته های تحصیلی فنی و حرفه ای

انتخاب رشته هنرستان فنی گروه صنعت:

انتخاب رشته هنرستان فنی – برق و رایانه ( کامپیوتر ) :

شبکه و نرم افزارالکترونیکالکتروتکنیکالکترونیک و مخابرات دریایی

تعمیر و نگهداری ماشین آلات دریایی:

مکانیک موتورهای دریایی

معماری ساختمان:

معماری

مواد و فرآوری:

سرامیکصنایع شیمیاییصنایع نساجیمتالوژیمعدن

مکانیک:

مکاترونیکابزارصنایع چوب و مبلمانصنایع فلزی
تاسیسات مکانیکیماشین ابزارمکانیک خودرو

معرفی رشته های تحصیلی فنی و حرفه ای

گروه هنر

رشته های هنرستان فنی حرفه ای در گروه هنر ، شامل 13 زیر گروه است و بیشترین متقاضی را در بین 4 زیر شاخه دارا می باشد.

برخی از رشته ها در همه ی مدارس ارائه نمی شوند و فقط بعضی از مدارس دارای این رشته ها هستند.

رشته طراحی و دوخت فقط برای خانم ها و در هنرستان های دخترانه ارائه می شود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انتخاب رشته دانشگاه فنی و حرفه ای

فتوگرافیکچاپ دستینوازندگی ساز ایرانی
طراحی دوختنوازندگی ساز جهانینمایش
معماری داخلینقاشیسینما
صنایع دستیپشتیبانی صحنهنقشه کشی معماری
انیمشین و پویا نماییموسیقی مبانی آهنگ سازیطراحی زبان بصری
تولید برنامه تلویزیونیگرافیکمرمت آثار فرهنگی

بیستر بخوانید: چگونه آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای تاسیس کنیم + دانلود pdf

معرفی رشته های تحصیلی فنی و حرفه ای

انتخاب رشته هنرستان فنی گروه مدیریت و خدمات

گروه مدیریت و خدمات

این رشته در 3 گروه طبقه بندی می شود که شامل گروه بازرگانی و امور اداری ، گروه بهداشت و سلامت و گروه خدمات می باشد.

در رشته کودکیاری ، اصول تربیتی خانواده و روش های صحیح و اصولی پرورش کودکان مطرح می شود و فقط در هنرستان های دخترانه این رشته ارائه می شود. انتخاب رشته مخصوص با توانایی ها و روحیه هر فرد، در موفقیت و شکست او بسیار مهم است. رشته های هنرستان فنی حرفه ای ، انتخاب شایسته ای برای افرادی است که می خواهند همزمان با تحصیل، در جایی مرتبط نیز مشغول به کار شوند.

بیشتر بخوانید: چگونه دیپلم آرایشگری سازمان فنی و حرفه ای بگیریم؟

خدمات:

ناوبریحمل و نقل

بازرگانی و امور اداری:

حسابداری

بیشتر بخوانید: رشته آرایشگر دائم صورت چیست؟

بهداشت و سلامت:

تربیت کودکتربیت بدنی

معرفی رشته های تحصیلی فنی و حرفه ای

انتخاب رشته هنرستان فنی گروه کشاورزی

امور باغیامور زراعیامور دامیصنایع غذاییماشین های کشاورزی

رشته های هنرستان فنی حرفه ای، تنوع بسیاری دارند و بازار کار فوق العاده ای هم برای فارغ التحصیلان دارد. به طوری که همزمان با تحصیل میتوانند به کسب درآمد از مهارت هایی که در حال آموزش دیدن هستند، روی آورند.

 

منبع: سایت ایران مشاوره

 

نمایش بیشتر

fahimeh

مدیر سایت : فهیمه جوادیان

نوشته های مشابه

‫۳ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن