آموزش

دین و مذهب چیست و چرا باید ادیان مختلف را بشناسیم؟

دین ، در هیچ حوزه مطالعاتی، تعریف کاملی ندارد. به طوری که بیشتر از 80 تعریف برای دین وجود دارد. به طور مثال، اگر یکی از تعاریف دین ، این باشد: « اعتقاد به وجود خدا و عمل به مقتضای این اعتقاد »، شامل دین بودا نمی شود. زیرا هرچ کدام از فرقه های بودایی به خداپرستی و خدا اشاره نمی کنند و بعدها، خدایانی به آن اضافه شده اند. « اعتقاد به یک امر قدسی »، « ایمان به موودات روحانی »، « ایمان به یک یا چند نیروی فوق بشری که شایسته اطاعت و عبادت هستد »، تعاریف دیگر هستند.

مذهب و شریعت نیز کلماتی هستند که در کنار کلمه دین به کار می روند. برخی معتقدند که هر سه کلمه، به یک معنا هستند اما برخی مطالعات، تعاریف جداگانه ای ارائه داده اند. مذهب به معنای مکتب های درون یک دین است و کلمه شریعت برای احکام و قوانین یک دین به کار می رود.

 

دین چیست

جامعه شناسان ، به دین به چشم یک امر اجتماعی نگاه می کنند. آن ها در گذشته های دور، دین را وایسته به ماوراء الطبیعه می دانستند اما بعدها، مادی گرا شدند و دین را از ماورء الطبیعه جدا کردند. زیرا آن را به جادو نسبت می دهند و جادو را وسیله ای برای تامین برخی نیازهای انسان می دانند.

چرا ادیان را مطالعه می کنیم؟

حس کنجکاوی ، اولین دلیل برای مطالعه ادیان است. دلیل بعدی، اتحاد ملت ها و حکومت ها است. حس اعتقاد به یک قدرت والاتر و حس نیاز به پرستش ، از حس هایی است که به طور ذاتی در وجود هر انسانی وجود دارد و همه در هر عصر و دورانی به دنبال آن بوده و هستند. مطالعات جامعه شناختی و تاریخی ، نشان می دهد که افرادی که در یک اجتماع زندگی می کنند، دین و اعتقادات مشترکی دارند. از آن جا که هر دینی، احکام و دستورات خاصی برای پیروانش دارد، این احکام و قوانین به مرور زمان، به فرهنگ آن ملت تبدیل می شود. لذا با مطالعه ادیان می توانیم به فرهنگ و آداب و رسوم ملت ها پی ببریم.

نقاط ضعف و قوت ملت ها به دین و اعتقادات آن ها برمی گردد. لذا حکومت ها راحت تر می توانند برای اتحاد یا جنگ تصمیم بگیرند.

دلیل بعدی برای مطالعه ادیان ، این است که ضعف ها ، برتری ها و تناقض ها ، شناسایی می شوند و هر کسی می تواند صحیح یا اشتباه بودن اعتقادات خود و دیگران را اثبات کند. همچنین می توان ادیان مشابه و متفاوت را دسته بندی کرد.

بیشتر بخوانید: دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه فنی و حرفه ای

 

ادیان چگونه دسته بندی می شوند؟

ادیان ابتدایی : دین قبایل ابتدایی و بومی از جمله سرخپوستان و آفریقایی ها

ادیان قدیمی : ادیان منقرض شده

ادیان پیشرفته : ادیان بزرگی که امروزه هنوز پیروان زیادی دارند

ادیان ساده : آنیمیسم ، توتمیسم ، فتیشیسم

ادیان فلسفی : هندوئیسم ، بودیسم ، آیین کنفسیوس

ادیان وحیانی : زرتشتی ، یهودیت ، مسیحیت ، اسلام

ادیان غیر توحیدی : هندو ، بودایی ، شینتو

ادیان توحیدی : یهودیت ، مسیحیت ، اسلام

ادیان سامی یا ابراهیمی : یهودیت ، مسیحیت ، اسلام

ادیان آریایی : ایران باستان ، هندوستان ، روم ، یونان قدیم

ادیان خاور دور ( آسیای شرقی ) : کنفسیوس ، تاتوییسم ، شینتو

ادیان شرقی : هندو ، بودایی ، شینتو

ادیان غربی : یهودیت ، مسیحیت ، اسلام

سخن پایانی :

همه ادیان با اینکه تفاوت های ظاهری و جزیی دارند، محتوای یکسانی دارند که همه را به اتحاد ، صلح و انسانیت دعوت می کنند لذا دین نباید دلیلی برای اختلافات و دشمنی باشد.

نمایش بیشتر

fahimeh

مدیر سایت : فهیمه جوادیان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن