گردشگری

همه چیز در مورد کشور آذربایجان و شرایط مهاجرت به آذربایجان

آشنایی با کشور آذربایجان

جمهوری آذربایجان یکی از باستانی‌ترین کشورهای دنیا است که زندگی بشر در هر مرحله از پیشرفت تاریخی خود در آن دیده می‌شود. جمهوری سوسیالیستی آذربایجان شوروی نامی بود که در سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۹۱ به آذربایجان داده شده بود، زیرا طی آن سال‌ها این منطقه بخشی از اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی بود.

جمهوری آذربایجان یک نام جغرافیایی است، از یک طرف این نام با جمعیت پیوند دارد که هزاران سال قبل از دوران ما در این منطقه زندگی می کردند و اکثراً اهل پرستش آتش بودند، مردم محلی این آتش را خدای خود می دانستند و به همین دلیل آتش را پرستش می کردند، “آذر” به معنی آتش است،  نام ترکی ” آذر” برای مدت طولانی برای این سرزمین استفاده می‌شد، کلمه ” آذر” از دو بخش تشکیل شده است، ” az ” و ” er”، در زبان ترکی، ” az ” به معنای سرنوشت نیک و موفقیت است، بنابراین  کلمه ” آذر” به معنای ” مرد شجاع ” و یا ” نگهبان آتش ” است، کلمه ” آذربایجان ” از نام یک قبیله باستانی ترک، که در آن سرزمین‌ ساکن بوده‌اند، سرچشمه گرفته است.

این جمهوری در ۲۸ آوریل ۱۹۲۰ به عنوان جمهوری سوسیالیستی آذربایجان شوروی تشکیل شد . از ۱۲ مارس ۱۹۲۲ تا ۵ دسامبر ۱۹۳۶، این جمهوری ، همراه با جمهوری ارمنستان و جمهوری گرجستان ، جمهوری سوسیالیستی ماورای قفقاز را تشکیل می‌داد .

در سال ۱۹۳۶، جمهوری سوسیالیستی ماوراء قفقاز به سه جمهوری سوسیالیستی آذربایجان ، ارمنستان و گرجستان تجزیه شد . در سال ۱۹۹۰، جمهوری سوسیالیستی آذربایجان به جمهوری آذربایجان تغییر نام داد و یک سال بعد ، با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ، در روز ۳۰ اوت ۱۹۹۱ ؛ اعلام استقلال کرده و به صورت کشوری مستقل درآمد .

بیشتر بخوانید: چند کشور در دنیا داریم؟ – اسامی کشورها به ترتیب حروف الفبا

تاریخچه کشور آذربایجان

کشور آذربایجان کشوری تاریخی و باستانی است که در گذشته جز کشور ایران بوده است و دارای جنبه‌های تاریخی و فرهنگی وهمچنین مشترکات زیادی با آن است، اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، تاریخ کشور آذربایجان ترکیبی از وجود ترک‌های قرن یازدهم و پارسیان باستان است، منطقه‌ای که امروز ما با عنوان آذربایجان می‌شناسیم در سال 642 میلادی توسط اعراب فتح شد و مردم در آن زمان به اسلام گرویده بودند، این کشور برای چند صد سال، یک استان عربی به حساب می‌آمد و در حال رونق گرفتن بود، پس از سقوط امپراتوری عرب، مغول‌ها به این کشور حمله کردند و در طی قرن‌های سیزدهم تا پانزدهم میلادی، این منطقه توسط خان دوم مغول، سپس برای دوره‌ای توسط حکومت محلی و بعداً تحت حکومت پارس اداره می شد، تا زمان جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری روسیه در سال 1917، جمهوری آذربایجان به دلیل داشتن منابع نفتی خود ارزشمند بود و یک دوره کوتاه بین سال‌های 1918 تا 1920 این کشور مستقل شد، با این حال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1920 به آن حمله کرد و جمهوری آذربایجان بخشی از اتحاد جماهیر شوروی شد و بعد از سال‌ها مستعمره این کشور بودن در 20 اوت 1991 اعلام استقلال کرد و اکنون به عنوان جمهوری دموکراتیک آذربایجان که اساس آن بر قانون مداری است، شناخته می‌شود.

آشنایی با کشور آذربایجان و مهاجرت

مذهب و زبان مردم کشور آذربایجان

اسلام دین اصلی جمهوری آذربایجان است و 99.2 درصد از جمعیت این کشور مسلمان هستند و حدود 85 درصد از مسلمانان آذربایجانی مذهب شیعه را به رسمیت می‌شناسند، در حالیکه 15 درصد مسلمانان اهل سنت هستند، در مورد زبان هم باید بدانید که زبان اصلی و رسمی آذربایجان، زبان آذربایجانی (ترکی آذری) است که به ترکی مدرن نزدیک است و مرتبط و کاملاً قابل درک است، همچنین این زبان به همراه ترکمنی و گاگوز، آذربایجانی عضو شاخه اوغوز از گروه خانوادگی ترکی جنوب غربی است، به علاوه در این کشور، زبان روسی، ارمنی، لزگی، تالشی و تاتی نیز صحبت می‌شود.

موقعیت جغرافیایی و جمعیت کشور آذربایجان

جمهوری آذربایجان در جنوب رشته کوه‌های قفقاز و شمال رودخانه ارس و در کنار دریای خزر واقع شده‌است و رشته‌کوه‌های قفقاز بزرگ در شمال قفقاز کوچک در غرب و کوه‌های تالش در جنوب، این کشور را احاطه کرده‌اند که مساحتی حدود 86000 متر مربع دارد حدود 800 کیلومتر خط ساحلی با دریای خزر آذربایجان را زیباتر و تنوع زیستی آن را بیشتر کرده است، همچنین کوهستان‌های این کشور معمولا از اب و هوای بی‌نظیری برخوردارند، در مناطقی از آذربایجان، از جمله در خارج از پایتخت آن یعنی باکو، زمین‌ها با ذخایر نفت و گاز تقسیم می‌شود، اینها مناطقی هستند که می‌توان نفت و گاز را از آنها استخراج کرد، همچنین بعضی از آتشفشان‌ها در بالای برخی از ذخایر شکل گرفته‌اند، اما به جای پاشیدن گدازه‌ها، مخلوط گل آلودی از آب، شن و ماسه، گاز و گاهی اوقات روغن فوران می‌کنند، طبق آخرین آمار جمعیت این کشور بالغ بر 10 میلیون نفر بوده است.

ساختار دولتی

پایتخت : باکو

حکومت : جمهوری

تعطیل ملی : 30 آگوست 1991

احزاب سیاسی : APF | KARIMLI

واحد پول کشور آذربایجان

مانات ( Manat ) واحد پول جمهوری آذربایجان است که در بازار‌های بین‌المللی با نماد  ” AZN ” نشان داده می‌شود و هر مانات برابر با ۱۰۰ گپیک (qəpik) است، مانات در زبان روسی به معنای سکه است و به صورت اسکناس‌های ۱، ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰ و ۵۰۰ و سکه‌های ۱، ۳، ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰ Qapik (قپیک) تقسیم شده‌اند و هر ۱۰۰ قپیک یک منات را تشکیل می‌دهد.

ساختار ارتباطات

خط تلفن : 1.189 میلیون

همراه : 2.242 میلیون

کاربر اینترنت : 678,800

شناسه اینترنت az :

سایت : 880

ساختار جغرافیایی

مساحت : مجموع 86,600sq km | خشکی 86,100sq km | آبی 500sq km

آب و هوا : خشک

همسایه ها : جنوب غربی آسیا | دریای کاسپین

منابع طبیعی : نفت خام | فلزات غیر آهنی | آهن | هیدروکسید آلومینیوم

ساختار حمل و نقل

خطوط نفت : 2,436 km

زمینی : –

راه آهن : 2,122 km

آبی : مجموع 59,141 km

فرودگاه : 36

آشنایی با کشور آذربایجان و مهاجرت

شهرهای مهم و توریستی کشور آذربایجان

کشور آذربایجان با وجود مساحت کمی که دارد دارای شهرهای بسیار زیبا و پرطرفدار است که باکو پایتخت این کشور از مهمترین آنها است و شهرهای ایچری، نخجوان، شکی، گنجه، شیروان، لنکران و قبله هم از شهرهای مهم و توریستی این کشور هستند که هر کدام جاذبه‌های گردشگری خاص خود را داشته و برای توریست‌ها محبوب هستند.

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور آذربایجان

این کشور درسال‌های اخیر تلاش زیادی برای جذب گردشگر از سراسر جهان کرده است که در آن نیز موفق بوده است، به علاوه این کشور دارای موزه‌ها، مناطق تاریخی و همچنین جاذبه‌های طبیعی است که می‌توانند برای هر گردشگری جذاب باشند، مهم‌ترین آنها باکو است و به ترتیب می‌توان به پارک ملی آبشرون، پارک ملی شیروان، کوه قویازان، دریاچه گویگول، برج میدان، شهر قدیمی و آتشگاه باکو اشاره کرد.

آب و هوای کشور آذربایجان

آب و هوای آذربایجان را می‌توان آب و هوای تحت تأثیر قاره‌ای با تابستان‌های گرم و زمستان‌های بسیار سرد و خشک توصیف کرد، مناطق کوهستانی آذربایجان به دلیل شرایط جوی ناپایدار و هوای بسیار سرد که در ماه‌های فصل زمستان با وزش باد شدید و طوفان‌های برفی و بارش باران هستند‌، شناخته شده‌اند.

مهاجرت به آذربایجان، روش های اخذ اقامت آذربایجان و شرایط اخذ تابعیت و شهروندی آذربایجان در این نوشتار با رویکردی تخصصی بررسی می شود. کشور آذربایجان، همسایه شمالی ایران، به دلیل نزدیکی به ایران مورد توجه برخی از افراد جهت مهاجرت قرار گرفته است. اما افراد معمولاً در ابتدای اقدام خود با سوالات زیادی مواجه می شوند، از این قبیل که روش های مختلف مهاجرت به آذربایجان کدام است؟ و چگونه می توان از بین روش های موجود بهترین روش را برای مهاجرت انتخاب نمود؟ این نوشتار با هدف پاسخ گویی به این گونه سوالات و بررسی تمامی جنبه های اصلی مهاجرت و اخذ اقامت آذربایجان تهیه شده است.

آشنایی با کشور آذربایجان و مهاجرت

شرایط عمومی مهاجرت به آذربایجان

به دلیل نزدیکی آذربایجان به ایران ممکن است افرادی تصمیم به مهاجرت به این کشور داشته باشند. به طور کلی می توان گفت که تمامی روش های مهاجرت به آذربایجان در 6 دسته بندی قرار می گیرند. این دسته بندی ها شامل مهاجرت از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد فرزند و پناهندگی می باشد، که در ادامه به تفصیل بررسی شده اند. شما می توانید با مطالعه ادامه این مقاله بهترین روش را با توجه به شرایط خود انتخاب نمایید.

یکی از محبوب ترین روش های مهاجرت به آذربایجان، اخذ ویزای کاری این کشور می باشد. در آخرین آمار ارائه شده در سال 2018، نرخ بیکاری در این کشور 5.22 اعلام شده است، که می توان شرایط کار در آذربایجان را نسبتاً مناسب دانست. با این حال مشکل اصلی در اخذ ویزای کاری آذربایجان این است که شما برای اخذ این ویزا باید حتما ابتدا یک پیشنهاد کار از کارفرمایی در آذربایجان داشته باشید. این کشور مانند آلمان و اتریش به شما اجازه نمی دهد که برای جستجوی کار وارد آن شوید، در نتیجه کاریابی را باید از راه دور و به صورت آنلاین انجام دهید که می تواند کاریابی را دشوار نماید. معمولاً افرادی شانس کاریابی بالاتری دارند که مدرک تحصیلی، مدرک زبان، سابقه کار و تخصص و شرایط جسمانی مناسبی داشته باشند.

در صورتی که شما شرایط مناسب را داشته باشید و کارفرمایی تمایل به استخدام شما داشته باشد، ابتدا باید در کشور آذربایجان سمت شغلی مورد نظر را آگهی نماید و اگر شهروندی از آذربایجان برای این شغل موجود نباشد، کارفرما می تواند برای نیروی کار خارجی دعوتنامه ارسال کند. پس از دریافت پیشنهاد شغلی شما می توانید برای اخذ ویزای کار آذربایجان به سفارت این کشور مراجعه کنید. در ابتدا به شما اقامتی 1 ساله اعطا می شود که قابل تمدید می باشد. خوشبختانه شما می توانید پس از 5 سال کار و زندگی در آذربایجان درخواست اخذ اقامت دائم این کشور را نمایید.برای بررسی دقیق وضعیت کار در کشور آذربایجان، در نمودار زیر می توانید روند تغییرات نرخ بیکاری در آذربایجان در سال های اخیر را مشاهده کنید.

آشنایی با کشور آذربایجان و مهاجرت

مهاجرت به آذربایجان از طریق تحصیل

تحصیل در آذربایجان، یکی از روش هایی است که منجر به اخذ اقامت موقت این کشور می گردد. دانشجویان بین المللی می توانند از دانشگاه های آذربایجان در مقاطع مختلف تحصیلی پذیرش گرفته و سپس جهت اخذ اقامت تحصیلی آذربایجان اقدام نمایند. شرایط تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ادامه بررسی شده است.

تحصیل کارشناسی در آذربایجان

پایان دبیرستان و ارائه مدرک دیپلم 12 ساله و ترجمه آن برای تحصیل در آذربایجان در مقطع کارشناسی الزامی می باشد. تحصیل در این مقطع عموماً بین 3 تا 4 سال به طول می انجامد. زبان تحصیل کارشناسی در دانشگاه های آذربایجان غالباً آذری می باشد اما تعداد محدودی از دانشگاه ها رشته هایی به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند. با توجه به زبان تحصیل شما باید مدرک زبان آذری یا انگلیسی ارائه دهید. در این مقطع دانشجویان اجازه دارند در هفته بین 10 تا 20 ساعت به کار پاره وقت بپردازند.

تحصیل کارشناسی ارشد در آذربایجان

پس از پایان مقطع کارشناسی می توان جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه های آذربایجان درخواست داد. در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل به زبان انگلیسی به صورت گسترده تری امکان پذیر است. برای تحصیل به زبان انگلیسی ارائه مدرک آیلتس 6.5 الزامی می باشد. تحصیل در این مقطع عموماً دو سال به طول می انجامد و دانشجویان در این زمان اجازه کار پاره وقت به مدت 20 ساعت در هفته را دارند.

تحصیل دکترا در آذربایجان

تحصیل دکترا در آذربایجان نیز مانند اغلب کشورهای دیگر با داشتن یک استاد راهنما یا سوپروایزر امکان پذیر می شود. برای پذیرش در این مقطع ارائه رزومه علمی و پژوهشی قوی حرف اول را می زند، چرا که شما باید با استفاده از رزومه خود اساتید دانشگاه را قانع نمایید که دانشجوی شایسته ای خواهید بود. تحصیل در این مقطع می تواند به صورت دکترای فلسفی یا دکترای علمی باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های آذربایجان بسته به رشته و مقطع تحصیلی می تواند بسیار متغیر باشد. به عنوان مثال هزینه تحصیل در رشته های پزشکی بین 4،500 تا 5،000 دلار در سال می باشد، در حالی که هزینه تحصیل در رشته های فنی مهندسی به صورت میانگین بین 2،000 تا 3،500 دلار در سال خواهد بود.

نکته قابل توجه در خصوص اقامت تحصیلی این است که قابل تبدیل به اقامت دائم نمی باشد و شما پس از پایان تحصیلات خود، در صورتی که نوع اقامت خود را تغییر ندهید باید از این کشور خارج شوید. اما در صورتی که اقامت خود را به نوع دیگری مانند کار، سرمایه گذاری یا ازدواج تغییر دهید می توانید روند اقامتی خود را از آن روش ها ادامه دهید.

آشنایی با کشور آذربایجان و مهاجرت

مهاجرت به آذربایجان از طریق سرمایه گذاری

کشور آذربایجان نیز مانند بسیاری از کشورهای دنیا برنامه های سرمایه گذاری جهت جذب سرمایه خارجی و اخذ اقامت به خارجیان دارد. مهاجرت به آذربایجان از طریق سرمایه گذاری می تواند به واسطه خرید ملک یا ثبت شرکت انجام شود.

 • اخذ اقامت آذربایجان از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در آذربایجان یکی از برنامه های اخذ اقامت این کشور می باشد. دولت آذربایجان در سال های اخیر با ساده سازی فرآیند ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار در جهت جذب بیشتر سرمایه خارجی عمل نموده است، که همین امر سبب شده است که در سال 2018 این کشور رتبه 18 جهان را در ثبت شرکت کسب نماید. برای اخذ اقامت از این طریق باید یک طرح تجاری قوی ارائه داد که مورد تایید دولت آذربایجان قرار گیرد و حداقل مبلغ 500،000 منات سرمایه گذاری کرد. در حال حاضر زمان مورد نیاز برای ثبت شرکت در آذربایجان 3 روز می باشد، که مراحل آن به شرح زیر می باشد.

  • تکمیل آنلاین فرم های ثبت شرکت در آذربایجان
  • تعیین تعداد اعضای سرمایه گذار در شرکت
  • انتخاب یک نام تجاری مناسب برای شرکت
  • مشخص کردن مکان و آدرس شرکت
  • تدوین اساسنامه شرکت
  • ارائه اسناد مالی شرکت
 • اخذ اقامت آذربایجان از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

دولت آذربایجان این امکان را برای خارجیان فراهم آورده است که با خرید اوراق قرضه دولتی نیز بتوانند اقامت این کشور را به دست آوردند. حداقل مبلغ سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی و بانک های آذربایجان که منجر به اخذ اقامت می گردد، 100،000 منات می باشد. پس از خرید اوراق قرضه یک اقامت 6 ماهه برای فرد صادر می شود که قابل تمدید می باشد و پس از آن اقامت 1 ساله اعطا می شود.

 • اخذ اقامت آذربایجان از طریق خرید ملک

خرید ملک یکی از امن ترین روش های سرمایه گذاری در کشورهای خارجی می باشد، که در برخی از کشورها می تواند منجر به اخذ اقامت گردد. در کشور آذربایجان نیز می توان با خرید ملک اقامت گرفت. البته با توجه به قانون آذربایجان خارجیان حق خرید زمین در این کشور را ندارند و باید ملک مسکونی یا تجاری خریداری کنند. حداقل سرمایه گذاری در املاک آذربایجان که منجر به اخذ اقامت می گردد مبلغ 100،000 منات می باشد.

دو شاخصه مهم اقتصادی که پیش از سرمایه گذاری در یک کشور باید مورد توجه قرار گیرد، رشد اقتصادی و خطر مصادره اموال می باشد. در نمودار های زیر این دو شاخص برای کشور آذربایجان بررسی شده است. رشد اقتصادی در کشورهایی با اقتصاد سالم بیش از 2 درصد می باشد، که متاسفانه در کشور آذربایجان میزان آن منفی است. شاخص خطر مصادره اموال نیز کشور ها را در 7 دسته بندی قرار می دهد، دسته بندی 1 بیان گر این است که احتمال تغییر رفتار دولت با سرمایه گذاران خارجی، نقض قراردادهای دو جانبه و مصادره اموال خارجیان در پایین ترین حد ممکن می باشد و کشورهای قرار گرفته در دسته 7، پر خطر ترین کشورها برای سرمایه گذاری می باشند. بررسی این شاخصه برای کشور آذربایجان در سال های اخیر نشان می دهد که نمی توان این کشور را جزء امن ترین کشورها برای سرمایه گذاری دانست. به این نکته نیز توجه داشته باشید که شما می توانید با سرمایه ای در همین حدود در برترین کشورهای اروپایی با رشد اقتصادی مناسب و امنیت سرمایه گذاری بالا اقامت بگیرید و در واقع اقامت کل اروپا و ناحیه شنگن را به دست آورید.

آشنایی با کشور آذربایجان و مهاجرت

مهاجرت به آذربایجان از طریق ازدواج

ازدواج با اتباع کشورهای دیگر نیز می تواند منجر به اخذ اقامت آن کشور گردد. عموماً کشورها تحت قانونی با عنوان الحاق خانواده این امکان را برای افراد فراهم می آورند که برای همسر خود نیز اقامت بگیرند. در کشور آذربایجان نیز اگر فردی با یکی از اتباع آن ازدواج کند می تواند اقامت این کشور را به دست آورد. البته باید توجه داشته باشید که طرفین باید اثبات کنند که ازدواج آن ها حقیقی است و تنها بهانه ای برای اخذ اقامت آذربایجان نمی باشد. برای اثبات این ادعا معمولاً می توان سابقه تماس ها و پیام، عکس های زمان آشنایی و اسناد سفرهای مشترک را ارائه داد. در صورت اثبات حقیقی بودن ازدواج، ابتدا به طرف خارجی اقامت موقت آذربایجان  داده می شود و در صورتی که ازدواج به مدت 3 سال پایدار باشد و در این زمان شخص خارجی در آذربایجان اقامت داشته باشد می تواند جهت اخذ تابعیت آذربایجان اقدام نماید.

مهاجرت به آذربایجان و اخذ تابعیت از طریق تولد

برای بررسی قانون اخذ تابعیت آذربایجان از طریق تولد فرزند در این کشور، ابتدا لازم است که قوانین اخذ تابعیت از طریق تولد معرفی شوند. به طور کلی کشورهای دنیا در اعطای تابعیت به کودکان به دنیا آمده در قلمرو خود، یکی از دو رویکرد خاک یا خون را در پیش می گیرند. گروهی از کشورها که پیرو اصل خاک می باشند، هر کودکی که در خاک آن کشور متولد شود را شهروند و تبعه خود می دانند، کشورهای مطرح این گروه آمریکا و کانادا می باشند. از سوی دیگر کشورهایی که پیرو اصل خون می باشند، تنها در صورتی به کودک متولد شده تابعیت اعطا می کنند که حداقل یکی از والدین تابعیت آن کشور را داشته باشند، در اغلب کشورها تابعیت به فرزندان تبعه زن یا مرد اعطا می شود اما در تعداد معدودی از کشورها مانند ایران تابعیت تنها از طریق پدر منتقل می شود و مادران ایرانی نمی توانند برای فرزند خود تابعیت ایرانی بگیرند.

در این میان کشور آذربایجان نیز از جمله کشورهایی است که از اصل خون تبعیت می کند، به این معنا که تابعیت از طریق والدین منتقل می شود. تابعیت آذربایجان از طریق تولد در شرایط زیر اعطا می گردد.

 • حداقل یکی از والدین کودک متولد شده تابعیت آذربایجان را داشته باشد. در این حالت حتی اگر کودک خارج از خاک آذربایجان متولد شود، تابعیت این کشور را به دست می آورد.
 • اگر والدین کودک نامعلوم باشند یا در آذربایجان پناهنده باشند، به کودک تابعیت آذربایجان اعطا می شود.
 • اگر والدین تابعیت آذربایجان را کسب نمایند و کودک کمتر از 14 سال سن داشته باشد می تواند تابعیت این کشور را کسب نماید.

مهاجرت به آذربایجان از طریق پناهندگی

 • روشی دیگر برای مهاجرت به آذربایجان، پناهندگی می باشد. البته این روش به دلیل خطر های جانی، مالی و روحی جبران ناپذیری که دارد اصلا توصیه نمی شود و موسسه حقوقی ملک پور نیز هیچ گونه خدمات و مشاوره ای در این زمینه ارائه نمی دهد. مطالب ارائه شده در این بخش تنها جنبه آموزشی و آگاهی سازی از خطرات این روش می باشد. روش های جایگزین پیش تر معرفی شده است که توصیه می شود از آن ها اقدام نمایید.

ابتدا لازم است تعریفی از پناهنده ارائه شود. پناهنده به شخصی گفته می شود که به دلیل عقاید مذهبی یا سیاسی، شرکت در گروه های اجتماعی خاص یا نژاد و گرایشات جنسی در کشور خود مورد آزار و شکنجه قرار گیرد و یا جانش در خطر باشد و به کشورهای دیگر پناه برد. بر اساس قانون آذربایجان افرادی که برای درخواست پناه وارد این کشور می شوند باید درخواست خود را به اداره امور پناهندگان آذربایجان ارائه دهند. در صورتی که اثبات گردد ادعای شخص کذب نبوده، اقامت موقت برای شخص صادر می شود. کشور آذربایجان امکاناتی برای پناهندگان ارائه خواهد داد که شامل موارد زیر می باشد.

 • اسکان در محل های تعیین شده
 • امکان استفاده رایگان از ناوگان حمل و نقل
 • تحصیل رایگان برای کودکان و نوجوانان
 • خدمات درمانی رایگان برای بیماران، سالمندان و کم توانان و ناتوانان جسمی

 

سخن پایانی

مهاجرت به آذربایجان از طرق مختلف مورد بررسی کامل قرار گرفت. از بین روش های ذکر شده تنها روش پناهندگی است که توصیه نمی شود و می توان بسته به شرایط روش های جایگزین معرفی شده را در پیش گرفت. توصیه می شود پیش از تصمیم گیری در خصوص مهاجرت به آذربایجان شرایط مهاجرت به کشورهای برتر اروپایی و کانادا را نیز بررسی کنید، معمولاً شما با همین شرایط و گاهاً شرایطی ساده تر می توانید به جای آذربایجان به کشورهایی با کیفیت بالاتر زندگی، مهاجرت کنید.

نمایش بیشتر

fahimeh

مدیر سایت : فهیمه جوادیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن