آموزش

ادیان ابتدایی کدامند و چه اعتقاداتی دارند؟

از نظر پژوهشگران علوم انسانی در زمینه ادیان ابتدایی ، نخستین نشانه های موجود از دین ، گرایش به پرستش طبیعت است. نمونه هایی از این گرایش، هم اکنون در مناطق دور افتاده جهان، میان انسانهای ابتدایی مشاهده می شود. در این گرایش به منظور رام کردن نیروهای طبیعت ، باید از آن نیروها تجلیل کرد و از آن ها درخواست لطف و احسان داشت.

انسان های ابتدایی عصر ما ، مراسم دینی دارند که در آن ، لباس های عجیب و غریبی می پوشند، ماسک بر صورت می زنند و به حرکات موزون مشغول می شوند و ضمن آن ، از نیروهای طبیعت ، کمک می خواهند.

عناصر مشترک ادیان ابتدایی کدامند؟

اعتقاد به خدا و خدایان

جامعه شناسان ، دوران شرک ( اعتقاد به بت ) را مقدم بر دوران توحید ( اعتقاد به خدای یکتا ) می دانند. امروزه نیمی از جمعیت دنیا ، از جمله هندوئیسم ، جینیسم ، بودیسم ، شینتو و غیره ، بت می پرستند.

پرستش نیاکان

ترس از مرگ ، خرافاتی در جوامع ابتدایی پدید آورد و آن اقوام درباره ارتباط مردگان با زندگان ، عقایدی داشتند. برخی از مردم باستان ، از بازگشت آنان می ترسیدند و مردگان را با طناب می بستند و گورها را محکم می کردند تا از بازگشت آن ها جلوگیری کنند.

ترس از مردگان کم کم جای خود را به احترام به مردگان و سپس به نیاکان پرستی داد. بت ها در برخی موارد ، مجسمه نیاکان بوده اند.

جادو

جادو در ادیان ابتدایی به معنای مراسمی برای دلجویی و مدد خواهی از نیروهای طبیعت است. در این مراسم ، جادوگر ، فعالیت می کند و رهبری مراسم را برعهده می گیرد. از آن جا که در جوامع ابتدایی ، علم و سواد مطرح نیست، این افراد نیز چیزی بیش از دیگران نمی دانند و صرفاً اعتقاد همگان به وجود نیروهایی در این اشخاص، جادوگران را از سایرین، متمایز می کند.

این جادوگران ، شمن shaman نامیده می شوند. آن ها ریاضت های زیادی می کشند، نشانه های زیادی بر روی بدنشان ایجاد می کنند و درمواردی، خود را اخته ( عقیم ) می کنند.

بیشتر بخوانید : دین و مذهب چیست و چرا باید ادیان مختلف را بشناسیم؟

قربانی

میان اقوام سراسر جهان، قربانی برای فرو نشاندن خشم خدا / خدایان به روش های مختلفی انجام می شود. ریختن آب یا شراب ، اهدای گیاهان و محصولات ، ذبح حیوانات و انسان ها و حتی به آتش افکندن کودکان . قبایل ابتدایی ، گاهی اوقات برای جلوگیری از کاهش جمعیت قبیله ، از قبایل دیگر ، اسیر می گرفتند و قربانی می کردند.

قربانی عفت ، در مواردی رخ می داد که کسی به احترام بت ها ( Hierodouleia) اهانت می کرد. امروزه زنان هندو در معبد ویشنو ، موهای خود را می تراشند و زیبایی خود را قربانی می کنند و متاسفانه افرادی نیز هستند که فرزندان خود را قربانی می کنند که گاهی با دخالت پلیس و اطرافیان ، به نتیجه نمی رسد و گاهی نیز موفق به انجام آن می شوند که جای بسی تاسف است.

توتم

توتم totem از زبان سرخپوستان آمریکایی آمده است. توتم قبیله ، نماد قبیله است. پرستش شیر در آفریقا ، ببر در هندوستان ، عقاب ، خرس و سگ آبی در آمریکای شمالی ، گاو نر در یونان و مصر ، گاو ماده در هندوستان ، آفریقا و اسکاندیناوی و کانگورو در استرالیا از توتم های قبایل بومی هستند.

نمایش بیشتر

fahimeh

مدیر سایت : فهیمه جوادیان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن